post image

Karierní kotvy a jejich využití ve firmě

Pokud k Vám do firmy nastupuje člověk, tak se samozřejmě používá při náboru spousty různých technik, psychologických rozborů atd. k tomu, abyste jednak dobře vybrali a aby byla co nejvyšší pravděpodobnost, že Vám tam člověk zůstane a nebude migrovat, takzvaně fluktuovat. Jedna z dalších pomůcek pro Vás, Vaši firmu nebo tým mohou byt motivace lidí podle takzvaných kariérních kotev, tedy každý, koho nabíráte, k Vám jde z jiných pohnutek a rád by od firmy něco jiného, za mě osobně pokud s ním řešíte věci i z pohledu kariérních kotev, máte větší možnost uspět. Je třeba pochopit, že každý má své zájmy, jak Vy, tak lidé, kteří pro Vás pracují. Pokud podle kariérní kotvy zjistíte zájmy člověka, který pro Vás pracuje nebo pro Vás pracovat má, můžete s tím pracovat v jeho i svůj zájem. Pan Schein, který kariérní kotvy vymyslel je rozdělil do těchto kategorii:

  1. Jistota (můžeme nazvat i stabilita) – tohle je za mě kotva, kterou má většina lidí, hledají, proste jistotu. Jsou to klasičtí zaměstnanci, kteří chtějí svůj plat, dovolenou, jsou ochotní přijmout a akceptovat podmínky, které jim firma klade, jako je pracovní doba, různé směrnice, vize, cíle atd. chtějí mít jasně dané, co se po nich chce, vykonají to a mají svoji jistotu. Jistotu a stabilitu ideálně bez velkých změn chtějí a hledají i doma a ve vztahu.
  2. Nezávislost (můžeme nazvat i autonomie) – toto je pravý opak, je třeba si to uvědomit z pohledu manažera, co to znamená, proti Vám sedí člověk, který chce mít co nejvíc možností, volna a toho, jak si bude tvořit tempo, jsou to lidé, kteří neradi něco nebo někoho respektují, pokud pochopíte jejich přemýšlení a dáte jim, co chtějí, mohou Vám významně přispět, jednat s nimi doporučuji individuálně, většinou moc nezapadají ani do týmu. Nicméně pokud mají třeba odbornost, která je pro Vás ve firmě klíčová, proč jim nevyjít vstříc. Je fajn nastavit pravidla, která si řeknou oni, ale která vedou k výsledku, který Vy a vaše firma chce a potřebuje, jinými slovy dělej si to, kde a jak chceš, ale do tohoto data to prostě chci mít na stole, je to pro Tebe přijatelné? Těchto lidí najdete dost jako OSVČ.
  3. Manažer – Pokud máte před sebou člověka, který je manažersky orientovaný, bývá to týmový hráč, kterého ve firmě motivuje možnost postupu nahoru, tedy moct se vypracovat po firemním žebříčku, jsou to lidé, kteří chtějí uznání toho, že něco nebo někoho řídí. Tito lidé rádi pracují v nadnárodních firmách, kde mají pořád kam růst. Pokud máte menší organizaci, je ideální jim nabídnout práci spojenou s řízení lidí, ale výhledem toho, že ve firmě dostanou svůj projekt, který mohou časem řídit a posouvat firmu vpřed. Manažerská činnost je pro ně důležitější než jejich vlastní odbornost.
  4. Technik – tento člověk je a bude odborník v pravém slova smyslu, klíčové pro něj je v oboru, který dělá nebo zastupuje se pořád vzdělávat, posouvat se dál a být ten pravý člověk považovaný, jak já říkám, ve firmě za chodící encyklopedii, prostě odborník na svém místě, který ve firmě nesmí chybět. Pokud chcete být top a na špici oboru, tito lidé jsou nenahraditelní v tom, co umí podle zaměření firmy. Jejich počet se odvíjí od toho, co děláte a na čem Vaše firma stojí. Zajímá ho to, aby byl ve svém oboru nejlepší. Jsou to lidé, kteří Vám napíšou práce, a kolikrát na nich stojí know-how firmy.
  5. Kreativita – pokud jste firma, která chce a potřebuje inovovat ve vašem oboru, tohle je člověk který u Vás a Vaší firmě nesmí chybět. Hledá a prosazuje nové nápady, co už je ho nezajímá, zisk pro něj není důležitý, pohání ho to, jak něco zlepší, vymyslí, prostě to inovuje, ideální nechat tyto lidi pracovat, a nechat se jimi překvapovat, moc jim nestát v cestě, jsou to lidé, kteří mohou Vaši firmu poslat do vesmíru. Jakmile zrealizovali to, na čem pracovali a co zlepšili nebo vymysleli, okamžitě začnou hledat něco dalšího, co by mohli vymyslet, zlepšit nebo posunout.
  6. Výzva – chtějí být nejlepší, soutěží, najdete je mezi obchodníky. Červený hadr je na ně, když jim řeknete, že něco nejde. Nejde? OK, dokážou Vám, že to jde a udělají pro to cokoliv, jsou to tahouni firmy, lidé, kteří překonají překážky, ať jsou sebevětší, mají tah na branku, ideální pro to dávat jim výzvy nebo cíle, které potřebujete splnit a dosáhnout. Toto je jejich parketa, jejich hra a to, čím žijí. Ideální je, je nechat být a nebrzdit je, nedávat jím jak se k cíli mají dostat, oni si to vymyslí a naplánují sami, tak nejlíp, jak to jen půjde i s překonáním překážek, které po cestě potkají. Ideální když na konci nesplnitelného dostanou nějakou zajímavou odměnu a úplně nejlíp, když si tu odměnu na začátku ještě mohli nadefinovat sami. Pokud to tak je, na cíl, který jste jim, dali, můžete zapomenout a jen počkat až se ozvou se slovy: „Šéfe, máme to splněno, samozřejmě dřív než je termín.“ Jsou dosti netolerantní a protivní na ostatní, kteří to mají jinak, nechápou je, pokud jsou v nudě a stereotypu, jsou frustrovaní až podráždění. Dejte jim hru a volnost a máte vyhráno, stejně jako oni.
  7. Služba – tato kariérní kotva je zajímavá, lidé, kteří mají službu, hledají pozici, kde je něco víc, něco víc než peníze, v tom co dělají musí vidět nějakou vyšší sílu nebo záměr, přispění k celku, to, aby mohli sloužit tomu, v co věří, co podporují, to, co je jejich tělem a duší. Bývají to velice loajální lidé, kteří ve firmě vydrží dlouho, pokud je vše s jejich nastavením. Peníze pro ně nejsou až tak určující, rádi pomáhají, nicméně jsou rádi, když si jich někdo všimne a ocení je. Zde je výhoda, když máte ve firmě firemní vize, cíle a klíčové hodnoty, jsou to lidé, kteří se na tyto věci ptají a pokud je máte rádi, si je nastudují, aby se ujistili, že jsou ve správné firmě a že jejich hodnoty se slučují s těmi Vašimi.
  8. Životní styl- ve zkratce, jsou to lidé, zaměření na svoji rodinu, kteří by rádi někde pracovali, ale s tím, že je zajímají benefity, týkající se toho, aby netrpěla jejich rodina. Vždy budou upřednostňovat rodinu před prací, bude pro ně klíčové moct pracovat klidně na zkrácený úvazek nebo z domu, pokud jim to umožníte a najdete společnou věc, kterou si přispějete, a přinesou Vám, co chcete Vy, můžete být příjemně překvapení kreativitou.

Za mě je fajn tyto kotvy znát, uvědomovat si je a vnímat, kdo proti Vám sedí a co tam převládá.  Samozřejmě lidé mají i mix těchto kotev neznamená to, že mají pouze jednu, i když vždy něco převládá víc a něco míň. Já lidem, kteří se mnou pracují, rád tyto kotvy i zvědomuji, aby se nad nimi mohli zamyslet i oni a společně jsme byli schopní nastavit ideální spolupráci ve prospěch všech. A jak to máte Vy? Kde jste se našli?

 S uznáním a vděčností Jakub Karásek,MBA et LL.M.